GDPR.pl – ochrona danych osobowych w UE, RODO, IOD
Portal o unijnym rozporządzeniu o ochronie danych osobowych

Gigant surowo ukarany. Wyroki dla kadry kierowniczej

Autor: Redakcja
Udostępnij publikację:
Gigant surowo ukarany. Wyroki dla kadry kierowniczej

Francuski sąd nakazał gigantowi branży meblarskiej – IKEA – zapłacić grzywnę w wysokości miliona euro (ok. 4 i pół miliona złotych). Sąd orzekł, że IKEA szpiegowała swoich pracowników, a bardziej precyzyjnie, w niewłaściwy sposób gromadziła i przechowywała dane osobowe zatrudnionych osób. Postępowanie w tej sprawie miało związek z funkcjonowaniem francuskiego oddziału Ingka Group – największego franczyzobiorcy IKEI, do którego należy większość sklepów popularnej sieci. Co ciekawe, w ramach tego postępowania sąd nałożył również grzywny na poszczególne osoby zajmujące kierownicze stanowiska (ich wysokość waha się między 5 000 a 50 000 euro, tj. między ok. 22 000, a 220 000 złotych), a część z nich dodatkowo została skazana na karę więzienia w zawieszeniu.

Sprawa dotyczy naruszeń sprzed wielu lat

Sąd przy wyrokowaniu wziął pod uwagę okres między 2009 a 2012, w którym to część pracowników IKEA France (około 400 osób) miała zostać poddana inwigilacji rażąco naruszającej ich prywatność. Wskazuje się jednak, że zdaniem prokuratorów biorących udział w postępowaniu, nielegalny proceder mógł rozpocząć się jeszcze na początku XXI wieku.

Zarzuty skierowane pod kątem przedstawicieli kadry kierowniczej dotyczyły inwigilowania zarówno pracowników, jak i kandydatów do pracy. Ujawniony proceder obejmować miał bezprawne przeglądanie kont bankowych poszkodowanych oraz posługiwanie się tzw. fałszywymi pracownikami w celu ich szpiegowania. W toku postępowania wykazano, że jeden z oskarżonych (kierownik sklepu IKEA) poprosił członka swojej rodziny, a jednocześnie funkcjonariusza policji, o sprawdzenie łącznie ponad 100 kandydatów do pracy, w efekcie czego bezprawnie pozyskał ich dane osobowe. Co więcej, okazać się miało, że spółka – w celu pozyskiwania informacji o wskazanych osobach – korzystała z usług prywatnych detektywów, którzy również pozyskiwali dane osobowe personelu od przedstawicieli policji. W ten sposób, kadra kierownicza pozyskać miała szereg informacji o pracownikach IKEA i kandydatach do pracy nie tylko w zakresie np. ich stylu życia, ale nawet w zakresie ewentualnych wcześniejszych zatargów z prawem.

15 oskarżonych

W ramach tego postępowania zarzuty związane z pozyskiwaniem i udostępnianiem poufnych informacji o pracownikach IKEA i kandydatach do pracy przedstawiono 15 osobom, a w tym dyrektorom wyższego szczebla, kierownikom poszczególnych sklepów, jak również 4 policjantom zamieszanym w nielegalny proceder. Część z oskarżonych została uznana za niewinnych zarzucanych im czynów, jak np. Stefan Vanoverbeke, który kierował IKEA we Francji w latach 2010 – 2015 i nadal zajmuje wysokie stanowisko w strukturze giganta. Najsurowiej zaś został ukarany były dyrektor generalny – Jean-Louis Baillot – który został uznany przez sąd za winnego i skazany na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu. Sąd ukarał go również grzywną w wysokości 50 000 euro (ok. 220 000 złotych).

IKEA potępia stwierdzone uchybienia

Po rozpoczęciu procesu sądowego w tej sprawie, przedstawiciele IKEA France wydali oświadczenie, w którym w sposób zdecydowany potępili stwierdzone naruszenia prywatności pracowników giganta oraz kandydatów do pracy. W ich ocenie, sytuacja ta poważnie szkodzi wartościom i standardom etycznym firmy.

Po wyroku gigant wskazał, że aktualnie analizuje rozstrzygnięcie sądu pod kątem ewentualnej konieczności podjęcia dalszych kroków ograniczających ryzyko niedozwolonego nadzoru pracowników. Jeden z pełnomocników IKEA poinformował, że spółka zreformowała już proces zarządzania i powołała specjalną komisję ds. etyki. W jego ocenie, fakt ten mógł mieć wpływ na łagodniejsze wyroki dla części z oskarżonych. Co ciekawe, gigant zwolnił kilka osób zajmujących kierownicze stanowiska, które zamieszane były w nielegalny proceder i dokonał przeglądu swojej polityki wewnętrznej jeszcze w 2012 roku, tj. chwilę po tym, jak informacje o nielegalnej inwigilacji personelu ujrzały światło dzienne.

 Źródła:

https://www.reuters.com/business/retail-consumer/ikea-found-guilty-fined-12-mln-french-employee-spy-case-2021-06-15/

https://www.bbc.com/news/world-europe-57482168

Polecamy także:

Szokująca kradzież danych osobowych pacjentów z COVID – 19

Niedopuszczalne przetwarzanie danych – odpowiedzialność karna

Wywiad z przedstawicielem bułgarskiego organu nadzorczego

Jesteśmy częścią grupy Omni Modo
Odwiedź nas na naszych profilach
Newsletter