Nie milknie sprawa Cambridge Analytica, mimo okresu który upłynął od jej pierwotnego nagłośnienia. Tym razem karę na Facebooka nałożył włoski organ ochrony danych osobowych. Organ odniósł się również w swojej decyzji do elementów, które wziął pod uwagę określając wymiar kary. Uzasadnienie to jest niestety krótkie, ale wszelkie informacje w tym zakresie mogą okazać się przydatne. Treść informacji, której tłumaczenie umieszczono poniżej jest dostępna w języku angielskim tutaj: https://www.garanteprivacy.it/web/guest/home/docweb/-/docweb-display/docweb/9121506&zx=sivtx0g60h0z.
Włoski organ ochrony danych nałożył 1 milion euro kary, w związku z naruszeniami popełnionymi w ramach sprawy „Cambridge Analytica” – ta ostatnia spółka uzyskała dostęp do danych 87 milionów użytkowników, za pomocą aplikacji wykonującej testy psychologiczne oraz wykorzystała te dane do wpłynięcia na wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2016 r.
Kara została nałożona na podstawie poprzedniej ustawy dotyczącej prywatności; bazuje ona na decyzji organu ze stycznia bieżącego roku, w której zakazano Facebookowi dalszego przetwarzania danych dotyczących włoskich użytkowników.
Organ ustalił, że 57 Włochów pobrało aplikację Thisisyourdigitallife poprzez funkcjonalność Facebook login; dzięki udostępnieniu danych dotyczących „przyjaciół”, co umożliwia powyższa funkcja, aplikacja następnie pobrała dane dodatkowych 214 077 włoskich użytkowników, którzy nie pobrali omawianej aplikacji, nie zostali powiadomieni o udostępnieniu ich danych oraz nie wyrazili na to zgody.
W związku z tym, organ ustalił, że Facebook udostępnił dane aplikacji Thisisyourdigitallife z naruszeniem prawa prywatności. Jednakże dane nie zostały przekazane do Cambridge Analytica. W marcu bieżącego roku, organ wystosował do Facebooka powiadomienie o popełnieniu naruszeń, polegających na nieprzekazaniu informacji, nieuzyskaniu zgody oraz nieudzieleniu odpowiedniej odpowiedzi na wniosek organu o przekazanie informacji oraz dokumentów. W związku z tymi naruszeniami, Facebook skorzystał z możliwości zakończenia postępowania w sprawie kary, poprzez zapłacenie jej w ograniczonej wysokości 52000 Euro.
Jednakże naruszenia dotyczące braku zgodności z wymogami dotyczącymi przekazania informacji oraz uzyskania zgody zostały dokonane w odniesieniu do szczególnie dużej oraz ważnej bazy danych, w odniesieniu do której nie można zastosować ograniczonej kary. Właśnie z tego powodu organ nałożył karę w wysokości 1 miliona Euro. Przy ustaleniu wysokości kary wzięto pod uwagę rozmiar bazy danych jak również pozycję finansową Facebooka oraz liczbę jego użytkowników, zarówno we Włoszech jak i na całym świecie.