GDPR.pl – ochrona danych osobowych w UE, RODO, IOD
Portal o unijnym rozporządzeniu o ochronie danych osobowych

Australia planuje zaostrzyć przepisy dla serwisów społecznościowych po atakach w Christchurch.

Australia planuje zaostrzyć przepisy dla serwisów społecznościowych po atakach w Christchurch.

Szefowie serwisów społecznościowych mogą spędzić do trzech lat w więzieniu, a ich firmy zostać ukarane grzywną w wysokości nawet do 10% rocznego obrotu, jeśli nie uda im się szybko usunąć ekstremistycznych materiałów ze swoich platform – przewiduje projekt przepisów zaproponowany przez rząd Australii.

Rząd australijski ogłosił plany wprowadzenia nowego, surowego prawa antyterrorystycznego, aby uniemożliwić użytkownikom transmitowanie przestępstw na żywo, tak jak to miało miejsce podczas niedawnego ataku na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii. Podczas strzelaniny, do której doszło 15 marca, zginęło 50 osób. Atak był transmitowany na żywo przez sprawcę na Facebooku przez 17 minut. Następnie nagranie kopiowano i udostępniano na portalach społecznościowych.

Duże serwisy społecznościowe są odpowiedzialne za podejmowanie wszelkich możliwych działań, aby zapewnić, że ich produkty technologiczne nie będą wykorzystywane przez terrorystów – powiedział premier Australii Scott Morrison w oświadczeniu. – Nie powinno to być tylko kwestią właściwego postępowania. Takie powinno być prawo – dodał.

Jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, to w przypadku takich firm jak Facebook czy Google, brak szybkiej reakcji na zamieszczenie transmisji zawierającej przemoc będzie skutkowało pociągnięciem do odpowiedzialności karnej. O tym, czy materiał został usunięty dostatecznie szybko zadecyduje specjalnie powołany do tego powołany zespół.

Morrison potwierdził również powołanie specjalnej grupy roboczej złożonej z rządowych specjalistów i przedstawicieli serwisów społecznościowych, aby móc wspólnie pracować nad rozwiązaniem problemu. Premier Australii napisał też do obecnego przewodniczącego G20, japońskiego premiera Shinzo Abe, prosząc go o uwzględnienie tematyki zarządzania mediami społecznościowymi jako głównego  punktu w porządku obrad na następnym szczycie Grupy w Osace w czerwcu.

Minister komunikacji Mitch Fifield wsazał, że projekt ustawy nie wpłynie na zdolność mediów do informowania o wydarzeniach leżących w interesie publicznym.

Po ataku w Christchurch, Facebook poinformował, że usunął 1,5 miliona kopii wideo z ataku w ciągu pierwszych 24 godzin po strzelaninie. YouTube również potwierdził usunięcie wideo z ataku ze swojej strony, nie mniej materiał nadal jest dostępny na niektórych „podziemnych” stronach internetowych.

Premier Scott Morrison spotkał się z przedstawicielami wielu firm technologicznych – w tym z Facebookiem, Twitterem i Google – aby zapytać, jakie działania zamierzają podjąć po ataku terrorystycznym w Christchurch, zauważył, że portale społecznościowe „potrafią wstrzymać reklamę w pół sekundy”, w związku z czym powinny też być w stanie „zdjąć tego rodzaju materiały terrorystyczne (…) w tym samym czasie i zastosować swoje wielkie możliwości do prawdziwych wyzwań, aby zapewnić Australijczykom bezpieczeństwo„.

Prokurator generalny Christian Porter powiedział, że odpowiedź firm podczas spotkania była „całkowicie rozczarowująca„.

Najważniejszą dyskusją, jaką chcieliśmy przeprowadzić dzisiaj, było to, w jaki sposób szybciej reagować, a nawet uniemożliwiać transmisję tego typu materiałów na żywo. Odpowiedzi na te pytania nie były zbyt zadowalające – powiedział.

Porter podkreślił, że australijski rząd rozważa wprowadzenie do kodeksu karnego możliwości kary więzienia w takich przypadkach. Groziłaby ona kierownictwu gigantów internetowych. Ostrzegł przy tym, że australijskie przepisy mają „zasięg eksterytorialny”, bez względu na siedzibę firmy.

W ostatnim czasie Facebook ogłosił, że zakazał pochwał, wsparcia i reprezentacji białego nacjonalizmu i białego separatyzmu na platformach mediów społecznościowych, w tym na Instagramie.

https://www.cnbc.com/2019/03/30/nz-attacks-australia-plans-social-media-laws-for-violent-content.html

Udostępnj publikację:
Jesteśmy częścią grupy Omni Modo
Odwiedź nas na naszych profilach