GDPR.pl – ochrona danych osobowych w UE, RODO, IOD
Portal o unijnym rozporządzeniu o ochronie danych osobowych

Pracodawca sprawdzi stan trzeźwości pracownika

Pracodawca sprawdzi stan trzeźwości pracownika

Na skutek interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców rząd planuje zmiany w Kodeksie Pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Po nowelizacji obu tych aktów prawnych, pracodawca będzie mógł zbadać trzeźwość pracownika przychodzącego do pracy, także prewencyjnie.

Problemy na tym tle pojawiły się po Komunikacie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych z 27 czerwca 2019 r., w którym urząd ten stwierdził, że  badanie trzeźwości może być zainicjowane wyłącznie przez pracownika, a sama informacja o stanie trzeźwości jest informacją o stanie zdrowia oraz że nie ma podstawy prawnej, która umożliwiałaby pracodawcom samodzielną kontrolę pracowników alkomatem.

Taka interpretacja uniemożliwiała pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników. Dodatkowy problem to ograniczenia wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z tą ustawą badanie trzeźwości w miejscu pracy może przeprowadzić w praktyce tyko policja albo osoba posiadająca kompetencje do pobierania krwi.  Po zmianie prawa ta sytuacja ma się zmienić. Pracodawca uzyska uprawnienia do badania pracownika pod kątem jego trzeźwości. Nowe przepisy uregulują też procedurę przeprowadzania badania i warunki jego wykonywania.

Polecamy także:

Badania trzeźwości pracowników przez pracodawców – czy w końcu będzie możliwe?

UODO przeciwny badaniom alkomatem

Badanie pracownika alkomatem – pracodawcy nadal w niepewności

Zapraszamy na szkolenie online „RODO w HR  – przetwarzanie danych kadrowych”, które odbędzie się w dniu 10 czerwca 2021 w godz. 9:30 – 13:00

Szczegółowy plan szkolenia oraz formularz zapisu znajduje się tutaj

Autor: Redakcja
Udostępnij publikację:
Jesteśmy częścią grupy Omni Modo
Odwiedź nas na naszych profilach
Newsletter