9 sierpnia 2024 r. prezydent Andrzej Duda ustawę Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE). Ustawa wprowadza do polskiego prawa europejską dyrektywę o Europejskim Kodeksie Łączności Elektronicznej. Co obejmują zmiany?
Lepsza ochrona konsumentów
Nowe przepisy mają na celu zapewnienie konsumentom możliwości łatwego przeglądania i wyboru najkorzystniejszych ofert, a także ochrony przed nieuczciwymi sprzedawcami. Operatorzy będą zobowiązani do przekazywania prostych i jasnych informacji o warunkach umowy przed jej podpisaniem. Ponadto konsumenci zyskają dostęp do niezależnego narzędzia, jakim jest porównywarka, która umożliwi sprawdzenie i porównanie ofert usług komunikacji elektronicznej, aby wybrać najbardziej odpowiednią.
Dodatkowo użytkownicy usług prepaid będą mieli możliwość odzyskania niewykorzystanych środków na koncie po zakończeniu korzystania z tych usług. Wprowadzono także jasne zasady dotyczące naliczania dodatkowych opłat, co uniemożliwi operatorom pobieranie ich za usługi dodatkowe w sposób budzący wątpliwości.
Advanced Mobile Location (AML)
Nowe przepisy wprowadzają ponadto usługę Advanced Mobile Location (AML), która umożliwi przekazywanie dokładnych informacji o lokalizacji osoby dzwoniącej na numer alarmowy 112 oraz inne numery alarmowe składające się z trzech cyfr. Oznacza to, że służby ratunkowe będą mogły łatwiej uzyskać dane o lokalizacje dzwoniącego i szybciej dotrzeć z pomocą – nie będzie już trzeba w panice dokładnie opisywać, gdzie się w danej chwili znajdujemy.
Uniwersalne ładowarki
PKE wprowadza również uniwersalne ładowarki do telefonów i innych urządzeń mobilnych. Kompatybilność ładowarek zmniejszy ilość elektroodpadów i pozwoli konsumentom zaoszczędzić środki. Urządzenia będą mogły być sprzedawane z ładowarką lub bez, a specjalne etykiety będą informować o prawidłowym sposobie ładowania. Dodatkowo, piktogramy na urządzeniach objętych regulacją będą wskazywać, czy ładowarka jest dołączona do zestawu.
Przepisy regulują również kwestie związane z działalnością Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), opłatami dla przedsiębiorców, budową szybkiej sieci światłowodowej i bezprzewodowej, zarządzaniem i rezerwacją częstotliwości, pozwoleniami radiowymi, oraz dostępem do numeracji dla komunikacji maszyna-maszyna w ramach tzn. internetu rzeczy. Dodatkowo przepisy mają wspierać operatorów zastępujących miedzianą infrastrukturę sieciami światłowodowymi.
Tekst ustawy:
https://orka.sejm.gov.pl/opinie10.nsf/nazwa/423_u/$file/423_u.pdf