GDPR.pl – ochrona danych osobowych w UE, RODO, IOD
Portal o unijnym rozporządzeniu o ochronie danych osobowych
30 kwietnia 2020

Sąd Najwyższy w Izraelu zakazał wykorzystywania programu szpiegującego w celu śledzenia osób zarażonych wirusem COVID-19.

Sąd Najwyższy w Izraelu zakazał wykorzystywania programu szpiegującego w celu śledzenia osób zarażonych wirusem COVID-19.

Wobec niewystarczającej skuteczności tradycyjnych metod walki z Koronawirusem, rządy niektórych państw sięgają po środki niekonwencjonalne. W czasach zarazy próbie poddawane są przez to mechanizmy demokracji. O wielu tego typu działaniach opinia publiczna dowiaduje się z opóźnieniem z przecieków i doniesień prasowych. Najskuteczniejszym mechanizmem kontroli okazują się w takiej sytuacji niezależne i niezawisłe sądy. Ważne rozstrzygnięcie ograniczające dostęp rządu do danych telekomunikacyjnych wydał ostatnio izraelski Sąd Najwyższy.

Izrael, Austria, Chiny, Polska, … Kto jeszcze?

W połowie marca Rząd Izraela, z pominięciem Knesetu, izraelskiego parlamentu, upoważnił tajną wewnętrzną policję Shin Bet do wykorzystania narzędzi używanych do śledzenia telefonów osób podejrzanych o działalność terrorystyczną w celu sprawdzania dokąd przemieszczały się osoby, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Treść całego artykułu znajduje się tutaj

 

Autor: Redakcja
Udostępnij publikację:
Jesteśmy częścią grupy Omni Modo
Odwiedź nas na naszych profilach
Newsletter