GDPR.pl – ochrona danych osobowych w UE, RODO, IOD
Portal o unijnym rozporządzeniu o ochronie danych osobowych

Brytyjski parlament za opóźnieniem brexitu

Brytyjski parlament za opóźnieniem brexitu

Izba Gmin przyjęła w czwartek rządowy projekt uchwały wzywający do podjęcia próby opóźnienia brexitu do przynajmniej 30 czerwca br. w razie przyjęcia umowy dotyczącej wyjścia z Unii Europejskiej lub terminu późniejszego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą.

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w czwartek 14 marca rządowy projekt uchwały wzywający do podjęcia próby opóźnienia brexitu. Rządowy wniosek zakłada, że rząd wniesie do UE o przesunięcie daty opuszczenia UE do 30 czerwca, jeśli umowa ws. brexitu zostanie zawarta do 20 marca. Jeśli parlament po raz trzeci odrzuci umowę wynegocjowaną przez rząd, to premier Theresa May będzie wnosić o kolejne przesunięcie w czasie daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

To kiedy ten brexit?

Przygotowany przez Downing Street tekst – który nie jest na tym etapie wiążący prawnie, ale jest wyraźną instrukcją polityczną parlamentu dla rządu – wyznaczył parlamentarzystom nowy termin graniczny dla przyjęcia projektu porozumienia z UE ws. warunków opuszczenia Wspólnoty na 20 marca.

Jeśli posłowie poparliby do tego czasu jakąś formę umowy z UE ws. warunków wyjścia – albo prezentowaną przez rząd (którą dotychczas dwukrotnie odrzucili), albo jakąkolwiek alternatywę – to rząd zwróciłby się wówczas do pozostałych 27 państw członkowskich z prośbą o trzymiesięczne, techniczne wydłużenie procesu wyjścia z UE w celu przegłosowania niezbędnej legislacji wtórnej.

Tuż po czwartkowym głosowaniu minister zdrowia Matt Hancock zastrzegł jednak, że przyjęcie uchwały nie powstrzymuje Wielkiej Brytanii od wyjścia ze Wspólnoty przed końcem ewentualnego przedłużenia, w tym potencjalnie nawet w pierwotnym terminie 29 marca, jeśli byłoby to możliwe.

W tekście uchwały wskazano także, że w razie nieprzyjęcia żadnej umowy i dalszej chęci parlamentu do uniknięcia bezumownego brexitu Rada Europejska będzie oczekiwała od rządu w Londynie przedstawienia „jasnego powodu dla wydłużenia procesu„, a także odnotowuje, że „opóźnienie (brexitu) wybiegające poza 30 czerwca 2019 roku będzie wymagało od Wielkiej Brytanii zorganizowania wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku„.

Do trzech razy sztuka

W wyniku przyjętej uchwały premier Theresa May prawdopodobnie zdecyduje się na doprowadzenie do trzeciego głosowania nad rządowym projektem porozumienia ws. warunków wyjścia z UE przed 20 marca, najprawdopodobniej we wtorek, 19 marca.

Wniosek o opóźnienie brexitu będzie wymagał jednomyślnej zgody wszystkich 27 państw członkowskich – poinformował w czwartek wieczorem rzecznik KE, komentując wynik głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin.

Przyjmujemy do wiadomości wynik dzisiejszego głosowania. Wniosek o przedłużenie procesu opisanego w art. 50 wymaga jednomyślnej zgody wszystkich 27 państw członkowskich. Do Rady Europejskiej (art. 50) należy rozpatrzenie takiego wniosku, z przyznaniem priorytetu potrzebie zapewnienia funkcjonowania instytucji UE i przy wzięciu pod uwagę przyczyn i czasu trwania ewentualnego przedłużenia. Przewodniczący (KE Jean-Claude) Juncker pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi przywódcami – poinformował w czwartek wieczorem rzecznik KE, komentując wynik głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin.

Dotychczas posłowie dwukrotnie odrzucali jednak tę propozycję, za każdym razem wysoką różnicą: aż 230 głosów w styczniu i 149 głosów w minioną środę.

(Źródło: PAP)

Udostępnij publikację:
Jesteśmy częścią grupy Omni Modo
Odwiedź nas na naszych profilach
Newsletter