Była pracownica Facebooka (Sarah Wynn-Williams) zeznawała przed Senacką Podkomisją ds. przestępstw i działań przeciwterrorystycznych. Wynn-Williams stwierdziła, że Meta była zaangażowana w ,,nielegalne i niebezpieczne działania” w Chinach. Zdaniem sygnalistki, gigant miał blisko współpracować z przedstawicielami Komunistycznej Partii Chin (KPCh) przy opracowywaniu systemów cenzury, jak również wspierać Pekin przy rozwijaniu AI.

Sygnalistka w Meta
Sarah Wynn-Williams to amerykańska sygnalistka ujawniająca nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem Mety, tj. właściciela m.in. Facebooka czy Instagrama. W ciągu ostatnich miesięcy Wynn-Williams zarzucała firmie np. przeprowadzanie działań odwetowych na pracownikach, którzy zgłaszali przypadki molestowania seksualnego, którego mieli dopuścić się przełożeni. Sygnalistka jest również autorką książki Careless People, w której opisuje siedem lat pracy w przedsiębiorstwie Marka Zuckerberga i przyczyny swojego zwolnienia. Wynn-Williams została wezwana do zeznań przed Kongresem w związku z domniemaną działalnością Mety w Chinach.
Chiny i Meta
,,Wielki Chiński Firewall” – tak określa się skomplikowany i niezwykle zaawansowany system cenzury i blokady stron internetowych w Chinach. System ten de facto oddziela Internet w Chinach od reszty świata, poważnie ograniczając możliwość korzystania np. z amerykańskich mediów społecznościowych. Biorąc pod uwagę jak ogromnym rynkiem są Chiny, Firewall stanowi ogromny problem dla zachodnich dostawców usług cyfrowych. Jedną z osób zainteresowanych ekspansją na chiński rynek jest Mark Zuckerberg, prezes Mety. Twórca Facebooka wielokrotnie wyrażał zainteresowanie oferowaniem swoich usług i produktów w Państwie Środka. Według zeznań Wynn-Williams, Zuckerberg był gotów pójść z decydentami z KPCh na układy tak daleko idące, że aż być może naruszające amerykańskie bezpieczeństwo narodowe.
Chiny proponują wielopoziomowy system przeciwdziałania naruszeniom danych
Kulisy współpracy z partią komunistyczną
Lista zarzutów podniesionych przez Wynn-Williams jest długa i wskazuje na rozbudowaną i kompleksową współpracę na naprawdę wielu obszarach. Przedstawiciele firmy mieli regularnie spotykać się z przedstawicielami KPCh. Spotkania te, były poświęcone problemom najnowszych technologii krytycznych i odbywały się z ,,wyraźnym celem pomocy Chinom w prześcignięciu amerykańskiej konkurencji”.
Współpraca obejmowała również inne obszary. Jednym z najpoważniejszych zarzutów podniesionych przez Wynn-Williams jest udział Mety w konstruowaniu systemu cenzury i zapewnienie cenzorom KPCh dostępu do narzędzi ułatwiających uciszanie krytyki. Sygnalistka twierdzi, że widziała na własne oczy współpracę wysokich rangą pracowników Mety z chińskimi cenzorami. Wynn- Williams stwierdziła również, że chińskie modele AI wojskowego przeznaczenia powstają, wykorzystując rozwiązania stosowane przez Llamę, czyli model AI Mety.
Przed Kongresem poruszony został również temat danych osobowych. Według sygnalistki już w 2014 roku Mark Zuckerberg chciał przekazywać dane amerykańskich użytkowników do Chin, ale został wtedy powstrzymany przez interwencję Kongresu. Wynn-Williams utrzymuje, że obecnie Meta zapewnia rządowi w Pekinie dostęp do danych swoich użytkowników.
Źródło: