Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano założenia do nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Zgodnie z przedstawionymi założeniami proponuje się wyposażenie pracodawców w dodatkowe uprawnienia związane z funkcjonowaniem w pandemicznych warunkach. Nowe rozwiązania ustawowe przewidują, że pracodawca, może uzyskać informacje dotyczące:
- faktu zaszczepienia,
- przebycia zakażenia SARS-CoV-2,
- posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
W projektowanych przepisach planuje się także aby w stosunku do osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 pracodawca mógł:
- delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy,
- delegować tę osobę do innego rodzaju pracy,
- skierować tę osobę na urlop bezpłatny!!!
Zgodnie z założeniami projektu wynagrodzenie przy skierowaniu do innego rodzaju pracy ma odpowiadać temu rodzajowi pracy.
Pracodawca prowadzący rekrutację będzie zgodnie z nowymi regulacjami miał też możliwość oczekiwania powyższych informacji od osoby ubiegającej się o pracę.
Warto dodać, że nowelizacja ustawy wprowadza też ważne rozwiązania w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej w stosunku do osób zaszczepionych na COVID-19. Zgodnie z projektowanymi przepisami przedsiębiorca lub podmiot niebędący przedsiębiorcą, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie objętym czasowym ograniczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej, o którym mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nie podlegałby takiemu ograniczeniu, jeżeli działalność gospodarcza jest wykonywana na rzecz osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19, osoby po przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego.
Projektodawca wziął także po uwagę kwestię weryfikacji osób i przetwarzania ich danych osobowych w tym celu. Dla weryfikacji statusu zdrowotnego danej osoby będzie istniała możliwość użycia aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywania zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia. Będą one mogły być wydawane przez osoby wykonujące zawód medyczny. Fotografie będą pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych.
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12350955