Rie Kudan za swoją najnowszą powieść „Tokyo-to Dojo-to” otrzymała w Japonii prestiżową nagrodę imienia Akutagawy. Po jej otrzymaniu autorka przyznała się, że część powieści napisał ChatGPT.
Powieść (nie) całkiem samodzielna
Nagroda im. Akutagawy jest nagradzana od 1935, zwycięzca otrzymuje standardowo zegarek kieszonkowy jako główną nagrodę, wraz z dodatkową sumą 1 miliona jenów (ok. 27 000 złotych). Autorka po jej otrzymaniu otwarcie przyznała, że ChatGPT pomógł jej napisać powieść. Jak sama powiedziała:
„Podczas pisania tej książki aktywnie korzystałam z generatywnej sztucznej inteligencji, takiej jak ChatGPT. Powiedziałabym, że około pięć procent książki cytuje dosłownie zdania wygenerowane przez AI”
Oprócz pola twórczości artystycznej Kudan wyznała, że często bawi się sztuczną inteligencją, dzieląc się z nią najintymniejszymi myślami, o których „nie może nigdy rozmawiać z nikim innym”. Jak dodała, odpowiedzi od ChatGPT czasami dostarczały inspiracji do dialogów w jej powieściach. Wyraziła również pragnienie utrzymania „dobrych relacji” ze sztuczną inteligencją i rozwijania swojej kreatywności poprzez współistnienie z nią w przyszłości.
Akcja nagrodzonej książki rozgrywa się w futurystycznym Tokio. Opowiada o wieży więziennej i jej architekcie (głęboko nienawidzącym przestępców), zawiera w sobie powracający wątek sztucznej inteligencji.
Sztuczna inteligencja autorem przyszłości?
Gdy autor nagradzanej książki chwali się, że pomógł ją napisać ChatGPT, mogłoby się wydawać, że stoimy o krok przed przyszłością, w której sztuczna inteligencja staje się autorem poczytnych powieści. Obecny rozwój generatywnej sztucznej inteligencji pozwala wspomagać autorów w pisaniu, ale nie ich zastępować. Wydaje się jednak, że nie ma przeszkód by z czasem rozwinąć jej aspekt „kreatywny”.
Sama kwestia napisania całej powieści przez sztuczną inteligencję niesie ze sobą wiele problemów np. związanych z autorstwem powieści (obecnie często rozpatrywany w odniesieniu do jej dział przez sądy np. w USA). To jednak tylko jeden z wielu problemów, nad których rozwiązaniem będziemy się prawdopodobnie głowić już wkrótce.
Źródło:
https://www.dailymail.co.uk/news/article-12979117/ChatGPT-wrote-prizewinning-novel-flawless.html