GDPR.pl – ochrona danych osobowych w UE, RODO, IOD

Jak chronić się przed oszustwami w aplikacjach randkowych?

Jak się chronić przed oszustwami w intenrecie

Jak się chronić przed oszustwami w intenrecie

CSIRT NASK opublikował nową wersję poradnika zawierającego zaktualizowane wskazówki na temat bezpieczeństwa podczas korzystania z aplikacji randkowych. Poradnik jest zdecydowanie krótszy niż jego poprzednia wersja i skupia się na kwestiach bardziej ogólnych i uniwersalnych, np. na użyciu AI do tworzenia fałszywych profili w tego typu aplikacjach.

Miłość w Internecie

Truizmem jest stwierdzenie, że z roku na rok coraz więcej rzeczy robimy w Internecie. Tendencja ta nie omija również kwestii poszukiwania tzw. drugiej połówki – istnieje szereg aplikacji do randkowania. Szacuje się, że co drugi Amerykanin poznał swojego partnera/partnerkę przez Internet. W 2025 ilość użytkowników popularnej aplikacji Tinder przekroczyła 75 milionów osób (dla porównania: w 2019 były to 4 miliony). Niewątpliwie przeniesienie aktywności – nazwijmy to matrymonialnej – do sieci może znacznie uprościć poszukiwania, niemniej może również rodzić liczne zagrożenia, na co zwraca uwagę NASK.

Oszuści matrymonialni

Zjawisko oszustw matrymonialnych istnieje od niepamiętnych czasów. Niegdyś przybierały one postać np. łowców posagów. Dziś tego typu aktywność w dużej mierze prowadzona jest w Internecie, który pozwala oszustom działać dużo szybciej i łatwiej. Można powiedzieć, że  nie zmieniło się jednak główne źródło skuteczności tego typu działań. Dobry tzw. romance scam –opiera się na wykorzystaniu potrzeb emocjonalnych ofiary i manipulację nimi. Oszuści identyfikują osoby podatne na tego typu manipulacje, po czym bezlitośnie wykorzystują dostrzeżone słabości, żeby zdobyć pewnego rodzaju emocjonalną władzę nad swoją ofiarą, która w następstwie prowadzi np. do próśb o przekazanie pieniędzy.

Fałszywe profile

NASK wskazuje w poradniku, że głównym narzędziem za pośrednictwem którego działają oszuści są fałszywe profile, których tworzenie – dzięki rozwojowi technologii – jest obecnie łatwiejsze niż kiedykolwiek. Sztuczna inteligencja może nie tylko wygenerować zdjęcia, których praktycznie nie da się odróżnić od tych prawdziwych, ale też pomóc w selekcji ofiary, prowadzeniu rozmowy czy opracowaniu wiarygodnej historii dla fałszywego potencjalnego partnera lub partnerki. NASK wskazuje przydatne wskazówki, w jaki sposób można próbować zweryfikować prawdziwość danego profilu:

Z pewnością warto zwracać uwagę na wszystkie podejrzane sygnały, np. obecność informacji zapisanych cyrylicą w profilu osoby rzekomo pochodzącej z Europy Zachodniej.

Niestety, nie zawsze da się rozpoznać oszusta tylko po jego profilu w aplikacji. NASK zwraca uwagę w poradniku, że istnieje jednak szereg typowych metod wykorzystywanych przez przestępców, które mogą wskazywać na próbę oszustwa. Taka osoba prawdopodobnie będzie za wszelką cenę unikała spotkania na żywo, stosując najróżniejsze wymówki, jednocześnie usiłując przekonać ofiarę o ważności i wyjątkowości powstającej relacji. Jakie zagrania stosują oszuści?

Jakie są główne rodzaje romance scamów?

NASK zwrócił uwagę w swoim poradniku na najczęściej pojawiające się rodzaje tzw. romance scamów, do których należą:

Ostrożność wskazana

Romance scamy mogą skutkować nie tylko stratami finansowymi, ale też poważnymi szkodami emocjonalnymi i psychicznymi. Z pewnością korzystając z portali randkowych, należy zachować daleko posuniętą ostrożność. Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem NASK:

https://nask.pl/magazyn/tylko-ty-mnie-rozumiesz-czyli-jak-nie-dac-sie-oszukac-nie-tylko-w-walentynki-brad-pitt-i-inni/

Nie przegap!

W najbliższy czwartek nowy odcinek videocastu #RODOłamacz!

Dowiesz się więcej o  oszustwach w internecie – podpowiemy, jak je rozpoznać, jak się przed nimi zabezpieczyć i na co uważać, żeby nie dać się nabrać. Wszystko, jak zawsze, w przystępnej i ciekawej formie.