Na ostatnim posiedzeniu Europejskiej Rady Ochrony Danych został przyjęty wzór formularza skargi dla osób fizycznych. Celem tej inicjatywy jest ułatwienie realizacji praw obywateli UE i usprawnienie rozpatrywanie tych skarg w sprawach transgranicznych.
Wzór skargi
Wzór umożliwia uwzględnienie różnic pomiędzy przepisami i praktyką dotyczącymi rozpatrywania skarg w poszczególnych krajach członkowskich. Organy nadzorcze mogą go stosować dobrowolnie i odpowiednio dostosować do swoich krajowych wymogów. Może być używany zarówno w przypadku, gdy skargę składa osobiście osoba fizyczna, jak i wtedy gdy złożona zostaje przez osobę trzecią, taką jak przedstawiciel prawny, podmiot działający w imieniu osoby fizycznej lub podmiot działający z własnej inicjatywy.
Wzór: https://edpb.europa.eu/system/files/2023-06/edpb_20230620_templatecomplaintform_0.pdf
Wzór potwierdzenie odbioru
EROD wprowadziło jednocześnie nowy wzór potwierdzenia odbioru, który zapewnia skarżącemu informacje na temat procedur obowiązujących po złożeniu skargi i podkreśla jego prawo do skorzystania z efektywnego środka odwoławczego w przypadku, gdy organ nadzorczy wyda prawnie wiążącą decyzję.
Wzór:
https://edpb.europa.eu/system/files/2023-06/edpb_20230620_template_acknowledgement_of_receipt_0.pdf
Należy zaznaczyć, że wzory skargi i potwierdzenia przyjęte przez EROD nie zostały jeszcze przetłumaczone na język polski i dostosowane do naszego ustawodawstwa. UODO nie opublikowało jak na razie wersji polskiej.
Zalecenia dotyczące wiążących reguł korporacyjnych
Po przeprowadzeniu konsultacji publicznych EROD zaakceptowało również ostateczną wersję zaleceń dotyczących wniosku o zatwierdzenie oraz elementów i zasad zawartych w wiążących regułach korporacyjnych dla administratorów (BCR-C). Te zalecenia stanowią aktualizację listy kontrolnej wymogów dotyczących BCR-C, która zawiera kryteria zatwierdzania wiążących reguł korporacyjnych dla administratorów (BCR-C) oraz integruje je ze standardowym formularzem wniosku o zatwierdzenie.
Celem zaleceń jest zapewnienie równych warunków dla wszystkich podmiotów składających wniosek o zatwierdzenie BCR. Dodatkowo te zalecenia dostosowują istniejące wytyczne do wymogów określonych w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Schrems II.
Nadchodząca harmonizacja
EROD zaczął realizować swój postulat harmonizacji przepisów dotyczących postępowania w obszarze ochrony danych osobowych. Można się spodziewać, że w kolejnych miesiącach przedstawi kolejne wzory i rekomendacje, co ułatwi nie tylko współpracę organów nadzorczych, ale również współpracę pomiędzy administratorami z różnych krajów UE.
Źródło: https://uodo.gov.pl/pl/138/2760