GDPR.pl – ochrona danych osobowych w UE, RODO, IOD
Portal o unijnym rozporządzeniu o ochronie danych osobowych

Dyrektywa w sprawie praw autorkich na jednolitym rynku cyfrowym tematem audycji z udziałem mec. Tomasz Osieja i dr Michała Czarneckiego.

W czwartek 28 marca Tomasz Osiej oraz dr Michał Czarnecki byli gośćmi audycji „Puls świata” w Programie II Polskiego Radia. Głównym tematem rozmowy były obawy związane z uchwaleniem przez Parlament Europejski dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.

– Pojawiły się dwa artykuły, na które są szczególnie wszyscy uwrażliwieni. Wśród nich ten mówiący o obowiązku monitorowania treści pod kątem praw autorskich – tłumaczył Tomasz Osiej. – Obawy biorą się stąd, że nie wiemy, jaki będzie efekt tego monitorowania: jakie narzędzia będą zastosowane, czy uda się wyłapać właściwie treści, czy przy okazji nie dojdzie do blokady zbyt dużej ilości treści lub nie będzie się opłacało tego robić w sposób rzetelny.

Z kolei dr Michał Czarnecki wypowiadał się na temat tzw. „podatku od linkowania„, czyli nowego rodzaju praw dla wydawców prasy (fachowo określany jak ancillary copyrights).

– Widać tutaj silny lobbing wydawców prasowych i nie jest on bezpodstawny. Wydaje się, że Internet trochę uciekł prawu, a jeśli chodzi o wydawców, mają oni słuszne pretensje, że takie serwisy jak Facebook czy Google czerpią zyski z przekazywania treści, często zapominając o prawach wydawców – mówił dr Czarnecki.

Zapraszamy do wysłuchania audycji – https://www.polskieradio.pl/8/196/Artykul/2285915

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Goście: Tomasz Osiej (radca prawny, specjalista ds. praw autorskich i ochrony danych osobowych, doradca Ministerstwa Cyfryzacji), dr Michał Czarnecki (prawnik)

Data emisji: 28.03.2019

Godzina emisji: 16.45

Udostępnj publikację:
Dyrektywa w sprawie praw autorkich na jednolitym rynku cyfrowym tematem audycji z udziałem mec. Tomasz Osieja i dr Michała Czarneckiego.
Jesteśmy częścią grupy Omni Modo
Odwiedź nas na naszych profilach